NE ARAMIŞTINIZ ?

"Yüzde 1OO" Resim Sergisi İtalya, İstanbul, Samsun ve Amasya’dan Sonra Erzurum’da

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi ve Samsun Kültür ve Sanat Platformu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Eker’in 2 yıllık çalışmasının ürünü olan ve Milli Mücadele'nin 100.Yılı kapsamında hazırlamış olduğu "Yüzde 100" isimli kişisel resim sergisi Milli Mücadele başlangıç güzergahının bir diğer şehri olan Erzurum’da sanatseverlerle buluştu. "Milli Mücadele, İlkadım ve Samsun, Kurtuluş Savaşı, I. Dünya Savaşı, Türk Milletinin Destansı Savaş Hatıraları ve Mustafa Kemal Atatürk" üzerine kurgulanmış olan ve farklı ebatlarda yağlı boya resimlerden oluşan 45 adet eserin yer aldığı "Yüzde 100" sergisi, İtalya, İstanbul, Samsun ve Amasya’dan sonra Milli Mücadele'nin mihenk taşlarından birisi olan Erzurum’da sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

"Yüzde 1OO" Resim Sergisinin Milli  Mücadele ve Atatürk’ün Kurtuluş Savaşını filizlendirdiği güzergahı takip ettiğini dile getiren Prof. Dr. Metin Eker, serginin ilk kez 2018 yılının ekim ayında İtalya'da açıldığını ve milli mücadelenin mihenk taşları olan İstanbul, Samsun ve Amasya'da açıldığını söyledi. Milli mücadele güzergahının beşinci durağı olan Erzurum'da açıldığını ve Eylül ayında Sivas ve Ekim ayında da Ankara'da açılarak güzergahın tamamlanacağına vurgu yapan Eker, "Erzurum'da açtığımız serginin en önemli özelliği Erzurum Kongresi binasında 100 yıl önce gerçekleştirilen kongrenin yıl dönümünde açılmış olması ve ortaya çıkan bir empati ve atmosfer hissiyatını şekillendirmesi." dedi. 

Prof. Dr. Eker; Erzurum Sergisinin, 100 yıl öncesine ait kurtuluş mücadelesinin ve milli irade ve mukavemet gücünü simgeleyen, bu mücadeleye vefanın, milli duruş ve şuurun, vatan ve millet sevgisinin, tarihimize, ecdadımıza, şühedamıza ve varlığımızın daim kılınmasına vesile olan veya olacak tüm iradi kapsamın oranı olarak simgeselleştiğini söyledi. 

Erzurum Kongresi Binası ve Müzesi’nde açılan Yüzde 100 Erzurum sergisinin açılışını Erzurum Valisi Okay Memiş ve şehir protokolü gerçekleştirdi. Sergi, 22 Temmuz - 5 Ağustos tarihleri arasında sanatseverlerin ziyaretine açık olacak. 


Etiketler :