NE ARAMIŞTINIZ ?

100. Yılda, Kuruluşun ve Kurtuluşun Şehri Samsun’da "32. Ulusal Matematik Sempozyumu"

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Ulusal Matematik Sempozyumu’nun 32.’si, Millî Mücadele'nin ilk adımının 100. yılı anısına Türk Matematik Derneğinin (TMD) desteği ve Ondokuz Mayıs Üniversitesinin (OMÜ) ev sahipliğiyle gerçekleştirildi. 

165 Akademisyen ve Araştırmacı

Ülkemizde matematik alanında araştırma yapan bilim insanlarını, genç araştırmacıları ve matematik biliminin gelişimine katkıda bulunan, ilgi duyan herkesi bir araya getirerek, davetli konuşmacılar, bildiriler, poster sunumları ve diğer etkinlikler ile matematik alanındaki gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan 32. Ulusal Matematik Sempozyumu için Türkiye’nin farklı bölgelerindeki pek çok üniversiteden 165 akademisyen ve araştırmacı Samsun’a geldi. 

"Teknolojiyi temel Bilimlerin Çıktılarıyla Geliştirmekteyiz"

Sempozyumun açılış konuşmasında söz alan OMÜ Matematik Bölümü ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Kasap, OMÜ'nün bağımsızlık meşalemizin yandığı bu şehirde böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmanın onur ve mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Ulusal kurtuluş mücadelesinde Samsun’un önemi ve rolünden bahseden Prof. Dr. Kasap, "Samsun, herhangi bir şehir değildir. Ümidin inanca, inancın başarıya dönüştüğü ve Türkiye’nin kuruluşunu müjdeleyen bir şehirdir. Bugün bu topraklarda başımız dik ve onurlu yaşıyorsak bunu yüzyıl önce bu şehirde kıvılcımı tutuşturulan istiklal ruhu yani 19 Mayıs ruhuna borçluyuz. 19 Mayıs 1919 ruhu ilk günkü gibi taze ve diridir. Ülkemizin en önemli ateşleyici gücü de 19 Mayıs ruhudur. Bu ruh hep var olacak ve bu ruhun verdiği manevi güçle geleceğe emin adımlarla yürüyoruz. İçerisinde bulunduğumuz evreni daha iyi tanıyabilmemiz için temel bilimlere ihtiyacımız var. Teknolojiyi temel bilimlerin çıktılarıyla geliştirmekteyiz. Temel bilimlere gereken önemi vermediğimiz takdirde bunun sıkıntılarını ileri dönemlerde yaşayacağımız aşikârdır. Bu konuda yeteri kadar insan gücü oluşturduğumuz ve araştırma faaliyetlerini yeterince geliştirdiğimiz takdirde birçok teknolojik üründe dışa bağımlılığımız azalacaktır. Sempozyum, bağımsızlığımızın 100. yılında Samsun’da yapılmasının bu bağlamda önemli ve değerli olduğunu söyleyebilirim." söyledi. 


"Her Mücadele Kanla, Topla ve Tüfekle Olmuyor." 

Matematiğin ve diğer temel bilimlerin eşlik etmediği hiçbir bilim dalının üst noktalara ulaşmasının mümkün olmadığını vurgu yapan Rektör Vekili Prof. Dr. Vedat Ceyhan, 100 yıl önce canla, bedenle, yürekle ve kanla kazanılan Millî Mücadele’nin, günümüzde bilim ve teknolojiyle devam etmesi gerektiğini söyledi. Ceyhan "100 yıl sonra tekrar bu mücadeleyi sürdürmek zorundayız. Her mücadele kanla, topla ve tüfekle olmuyor. Devam ettirmemiz gereken; yine ulusal kurtuluş mücadelemiz gibi çok büyük bir onur mücadelesidir ki bağımsızlığımız kesinlikle ama kesinlikle buna bağlıdır. Ben şuna inanıyorum. Bir sempozyum; sadece bir bildiriye yer verip, bilimsel olarak sunumumuzu yaparak bulunduğumuz şehre döndüğümüz bir etkinlik değildir. Bilimin tartışıldığı, bilinmeyenlerin farklı görüşlerle ortaya konulduğu, ama çok daha önemlisi, sosyal olarak insanların birbirleriyle buluştuğu ve akademik ağlarını geliştirdiği ortamlardır. 32 yıldır geleneği devam ettiren matematik camiası da bir kez daha bu sempozyumla kendini ispat etmiştir.” diye konuştu. 

Türk Matematik Derneği (TMD) Başkanı Prof. Dr. Burak Özbağcı, 32. Ulusal Matematik Sempozyumu’nun; 100. yılda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millî Mücadele'yi başlattığı ve ilk adımı attığı Samsun’da gerçekleşmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini belirtti. 

OMÜ Matematik Bölümü ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Kasap, Millî Mücadele’nin 100. yılı kapsamında sempozyuma 100. sırada kayıt yapan Gaziantep Üniversitesi Yüksek Lisans Öğrencisi Ümit Can’a hediyesini takdim ederken Çarşamba Belediye Başkanı adına Basın Yayın Halkla ilişkiler Müdürü Emre Gündem’e de plaketini teslim etti. Rektör Vekili Prof. Dr. Vedat Ceyhan da Atakum Belediye Başkanı adına İl Meclis Üyesi Avukat Fikret Can Demir’e plaketini verdi. TMD Başkanı Prof. Dr. Burak Özbağcı’ya da plaketini Ayvacık Belediye Başkanı Halil Kalaycı verdi. Ayrıca Matematik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Birsen Sağır Duyar ise Aycan Alarm Güvenlik Sistemi Anonim Şirketi Başkanı Cemil Aycan’a plaket takdim etti.

“Analiz, cebir, sayılar teorisi, geometri, topoloji, diferansiyel denklemler, olasılık ve istatistik, uygulamalı matematik, mantık ve matematiğin temelleri, matematik eğitimi ve diğer konular", konuşmacıların tarafından detaylı bir şekilde ele alınacağı ve 3 Eylül’e kadar devam edecek sempozyumun açılışına OMÜ ve Türk Matematik Derneği paydaşlığında OMÜ Uzaktan Eğitim Merkezi (UZEM) Konferans Salonu’nda düzenlenen sempozyumun açılış programına; Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, OMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Vedat Ceyhan, TMD Başkanı Prof. Dr. Burak Özbağcı, Ayvacık Belediye Başkanı Halil Kalaycı, Atakum İl Meclis Üyesi Avukat Fikret Can Demir, AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu, OMÜ Matematik Bölümü ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Kasap, Çarşamba Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Emre Gündem katıldı.


Etiketler :