NE ARAMIŞTINIZ ?

Milli Mücadelenin 100. Yıl Kutlamaları...

Millî Mücadele’nin 100. yılı anısına Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü ev sahipliğinde düzenlenen "6. Ulusal Üzümsü Meyveler Sempozyumu”nun açılışı, OMÜ Uzaktan Eğitim Merkezi (UZEM) Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

“OMÜ çilek üretimine öncülük ediyor”

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Leyla Demirsoy, üzümsü meyveler türünde Türkiye'nin; Çin, ABD, Meksika ve Mısır’ın ardından dünyanın 5. çilek üreticisi olduğunu, OMÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'nün de çilek yetiştiriciliğinde tarım koşullarını iyileştirerek ve üreticiyle iş birlikleri sağlamaya öncülük ettiğini söyledi. Samsun’da çilek seralarının hızla arttığını ve yıl boyu üretime büyük katkılar sağlandığına ve topraksız üretim tekniğiyle de bölgemizde ilgi çeken bir konu haline geldiğini belirten Demirsoy, çilek, böğürtlen, ahududu gibi mor meyveleri kapsayan üzümsü meyve türleri hakkında bilgi verdi. Demirsoy, "Bölümümüz, son yıllarda üzümsü meyveler konusunda üstlendiği öncü rolü ile, ürettiği maviyemiş sayesinde Türkiye'de tanınmış ve bu türün yetiştiriciliğinde gelişmeler sağlanmıştır." dedi.  

"Türkiye tam bir tarım ülkesi" 

Bir tarım ülkesi olan Türkiye’nin dünyada yaklaşık 7. ve Avrupa’da ise 1. sırada olduğunu kaydeden TAGEM Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Dr. Gökhan Kızılcı, “Tarım camiası olarak 82 milyon nüfusun desteği ile 50 milyona yakın turistik ve göçmenleri misafir eden ülkeyiz. Bu nedenle Türkiye, tam bir tarım ülkesidir. Kendi kendine yeten nadir ülkelerden biriyiz. İklim özelliklerimiz bakımından şanslıyız. Meyvecilik alanında tropik iklim meyveleri de dâhil ılıman iklim meyveleri yetiştirebiliyoruz. Bu avantajlarımızı kullanarak daha fazla üretim yapmak bizim elimizde. Üzümsü meyveler; yetiştiricisine para kazandıran, küçük alanlarda yüksek gelir sağlayan bir gruptur. Bunun Türkiye’de daha çok gelişmesi ve birçok alanda olması çiftçimize katkı sağlayacaktır." diye konuştu. 

"Üzümsü meyvelerin geleceğine yön vermeye çalışıyoruz" 

Milli Mücadelenin 100. yılında böyle önemli bir sempozyuma ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını belirten Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsnü Demrisoy, üzümsü meyvelerin sağlık ve ekonomideki önemine değindi. Prof. Dr. Hüsnü Demirsoy “Bu sebeple Ziraat Fakültesi olarak uzun yıllar çilek üzerinde çalışmalar yaptık. Daha sonra ülkemizde üzümsü meyveler grubu kuruldu ve bu grubun çekirdek kadrosu burada. Dolayısıyla üzümsü meyveleri Türkiye’de yaygınlaştırmak için çok çalıştık ve epey yol aldık. Bu sempozyumda da üzümsü meyvelerin geleceğini tartışarak buna yön vermeye çalışacağız.” şeklinde konuştu. Ayrıca Demirsoy,  sempozyuma destek veren Tarım ve Orman Bakanlığı, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Çarşamba Belediyesi, Vezirköprü Belediyesi, Çarşamba Ziraat Odası, sanayi kuruluşları ve şirketlere teşekkür etti. 

"Bu ürünlerin ekonomiye sağladığı katkıyı çoğaltmak için, bilgi ve teknoloji üretimini ilerleteceğiz"

Bağımsızlık mücadelesinin 100. yılında OMÜ olarak çok sayıda etkinliğin içinde olduklarını ve olmaya da devam edeceklerine vurgu yapan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, "Millî Mücadele dönemini hatırlayarak nereden nereye geldiğimizi yeniden düşünme fırsatımız oldu. Atalarımızın bağımsızlığımızı ne kadar büyük zorluklarla ve fedakârlıklarla kazandığını, üzerinde yaşadığımız vatanı bize teslim ettiğini yeniden hatırladık. Bu vesileyle Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Dünden bugüne taşınan değerli ürünlerin yarına taşınması açısından ve bu ürünlerin ekonomiye sağladığı katkıyı çoğaltmak adına bilgi ve teknoloji üretimini ilerleteceğiz. Ekonomik değerleri yüksek olsa da toplanmasının ve taşınmasının zor olması, bu meyvelerin çok geniş bir üretim alanında üretilmesine engel oluyor. Ancak üzümsü meyvelerin bir kısmının Türkiye’de yaygınlaşması için çalışan Ziraat Fakültemizin çok değerli akademisyenleri var. Akademisyenlerimiz hiçbir karşılık beklemeden, sadece ülke ekonomisine katkıda bulunmak için çalışıyorlar." dedi. 

"Türkiye önemli bir tarım ülkesi" 

Kurumlar ve üniversite iş birliğiyle yapılan bilimsel ve teknolojik çalışmaların önemini vurgulayan Samsun Valisi Osman Kaymak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dünyada tarım ve gıda ürünleri kritik bir öneme sahip. Türkiye de önemli bir tarım ülkesi. Samsun’da bulunan 3 önemli ova, (Bafra, Çarşamba ve Vezirköprü) Türkiye’nin önemli tarım bölgelerindendir. Bu ovalar toplam 1 milyon 200 bin dekara yakın bir alanı kapsıyor ve bu ovalarda yüz binlerce ton sebze üretiliyor. Aynı zamanda fındık ve çeltikte Türkiye’de önemli derecelerde üretimimiz mevcut. Merkezi hükumet ve Tarım Bakanlığı da Samsun’daki bu üretimlerin önemini görerek araştırma laboratuvarlarını, kurumları, ziraat ve veteriner fakültesi gibi bütün birimleri bu şehirde kurgulayarak bölgedeki tarımı doğru bir şekilde yönlendirmiştir. Bu kurumların gerçekten bölgemize büyük katkılarını her alanda görüyoruz. Bugün burada yapılan çalışma, çiftçimizin önünü açacaktır. Sizlerin yaptığı bilimsel çalışmalar kurumlarla paylaşılarak sahaya da yansıması halinde insanlarımıza aş ve iş olarak geri dönecektir. Gerçekleşen bu sempozyumun ülkemiz ve Samsun tarımı için büyük bir kazançtır. Bu projelerin sahaya ve pazara yansıması ülkeyi kalkındıracaktır."

Yapılan konuşmalarının ardından Samsun Valisi Osman Kaymak, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ve katılımcılar, Prof. Dr. Hüseyin Çelik’in türleri tanıtmak amaçlı hazırladığı fotoğraf sergisini gezdi. 7 Eylül tarihine kadar sürecek olan sempozyumda; “çilek, maviyemiş, ahududu, böğürtlen, frenküzümü, bektaşi üzümü, kuşburnu, dut, diğer minör meyveler (mersin meyvesi, güzyemişi, turnayemişi, gelebor, kurtüzümü, aronya, altın çilek, çayüzümü, çobanüzümü, balyemişi) gibi türlerde; ıslah-genetik-biyoteknoloji, adaptasyon, çoğaltma ve yetiştirme teknikleri, fizyoloji, bitki besleme ve sulama, hasat, hasat sonrası işlemler ve pazarlama, hastalık ve zararlılar, mekanizasyon, ekoloji, beslenme, sağlık ve farmakoloji” konuları detaylı şekilde ele alınacak.

Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Leyla Demirsoy tarafından düzenlenen sempozyuma; Samsun Valisi Osman Kaymak, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsnü Demirsoy, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Dr. Gökhan Kızılcı, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü Bayram Ay, üzümsü meyve sektör temsilcileri ve Türkiye’nin birçok yerinden akademisyenler katıldı.


Etiketler :