NE ARAMIŞTINIZ ?

4. Uluslararası Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisleri Konferansı Sona Erdi

Milli Mücadelenin 100. Yılı münasebetiyle Samsun'da yapılan ve Türkiye ve farklı ülke üniversitelerinden gelen akademisyenlerin katılımıyla başlayan Uluslararası Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisleri Konferansı (UBMK '19), Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Uzaktan Eğitim Merkezinde (UZEM) yapılan oturumların ardından sona erdi.

Konferansın kapanışında bir teşekkür konuşması yapan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç "Milli Mücadeleninin 100. yılında sizleri OMÜ'de görmekten çok mutlu oldum. Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a adım atarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluşuna ve kuruluşuna giden yolu açtı. Bugün bağımsız bir devletin bayrağı altında yaşıyorsak bunu o gün Samsun’da başlayan Millî Mücadele'nin başarıyla sonuçlanmasına borçluyuz." dedi. 

"Amacımız, ileri teknoloji ürünlerinin üretiminde söz sahibi olmak"

Bağımsız bir devlet olarak yolumuza devam etmenin en önemli gereklerinden birinin ekonomi ve üretim olduğunu vurgulayan Rektör Sait Bilgiç,  "İleri teknoloji ürünlerinin üretiminde söz sahibi olabilmek çok önemli. Bunu sağlamak için de en önemli dayanağımız iyi beyinler, yani sizlersiniz. Sizlerin üreteceği bilgi ve teknoloji sayesinde bunu başaracağız. Bu sebeple bu tür toplantıları önemsiyoruz." diye konuştu.  

"Üniversiteler önemli rol üstleniyor"

Geleceğe daha güvenli yürümek için bilimin gücüne inanmak ve onun gereğini yerine getirmek gerektiğini belirten Bilgiç, "Üniversiteler bu açıdan en büyük rolü üstlenmiş kurumlardır. Baktığınızda, gelişmiş tüm ülkelerin istisnasız çok güçlü üniversiteleri ve bu üniversitelerin yetiştirdiği ileri teknoloji üreten uzmanları var. Sizlerin de iyi bildiği gibi bizim de bu süreci çok iyi yönetmemiz gerek. Azıcık geri kalmamız ulaşılamayacak mesafelerin açılmasına sebep oluyor. Bunun farkında olan akademisyenler olarak üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Bilgisayar Mühendisliği Bölümümüz de inşallah çalışmalarını daha üst düzeye çıkararak bu alanda Türkiye’de ve dünyada ses getirecek çalışmaların merkezi olacaktır." şeklinde konuştu. 

OMÜ Rektörü Sait Bilgiç’in konuşmasının ardından; 5 uzman konuşmacının yer aldığı ve 153 bildirinin sunulduğu Uluslararası Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisleri Konferansı'nın (UBMK '19) kapanışı gerçekleşti.

Etiketler :