NE ARAMIŞTINIZ ?

"Yüzde 100" Sergisi Sivas'ta

Milli Mücadele'nin 100. Yılı için Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Resim İş Bölümü Öğretim Üyesi Porf. Dr. Metin Eker tarafından hazırlanan ve 45 eserden oluşan kişisel resim sergisi, Milli Mücadele'nin başlangıç güzergahının bir diğer durağı olan Sivas’ta Kongre Müzesi binasında açıldı. 

Kongre Müzesindeki serginin açılışını Sivas Valisi Salih Ayhan ve Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürü Teoman Karaca ile birlikte şehir protokolü ve sanatseverler gerçekleştirdi. 

"Bu Çalışmayı Görev Bildim" 

İçeriği; Milli Mücadele, Kurtuluş Savaşı, Türk Milletinin Destansı Kahramanlıkları, Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşları ile Milli Mücadele şehrini kapsayan sergi ile ilgili bilgi veren Güzel Sanatlar Fakültesi Resim İş Bölümü Öğretim Üyesi Porf. Dr. Metin Eker, "Milli Mücadelenin ilk adımının atıldığı şehrin mensubu olarak bu çalışmayı yapmayı görev bildim. 19 Mayıs 1919’un 100. Yılı benim sanatımda önemli bir yıl. Böyle bir kapsam ile mahiyetini de biçimlendiren serginin en önemli özelliği de Milli Mücadelenin başlangıç şehirlerini ve Mustafa Kemal Atatürk’ün güzergahını takip etmesidir." dedi.  

"Son Sergi TBMM'de Olacak"

Serginin 2018 yılının Ekim ayında İtalya'nın Ostuni, Aralık İstanbul, 2019 yılının Nisan ayında Samsun, Haziran'da Amasya, Temmuz'da Erzurum ve Eylül ayında Sivas’ta açtığına dikkat çeken Prof. Dr. EAker, "Yüzde 100" kişesel karma sergimi inşallah gelecek ay TBMM binasında finalini yapacağım. Vatana, millete, mukaddesata, milli iradeye ve kahraman şüheda ve gazilere bağlılığımızın simgesini, 100 yıl sonra bile değişmeyen oranı olan Yüzde 100 ismi ile serginin başlığı ve sloganı olarak belirlenmiştir." diye konuştu.  

Empati Eşleşmesi Yaptı

Sergileri; ilk adımın atıldığı ve devamında kongre ve tamim tarihlerinde ve mekanlarında açarak empati işlemesi yapmaya çalıştığını belirten Eker, Sivas sergisini sahiplenen ve katkı sunan Sivas Valisi Salih Ayhan ve ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Teoman Karaca’ya teşekkür etti. 

Vali Ayhan, "Sergi, Çok Anlamlı" 

Sergi açılışını gerçekleştiren Sivas Valisi Salih Ayhan, "Sivas Kongresinin 100. Yılı için bu serginin çok anlamlı olduğuna inanıyorum. Bu sergiyi Sivas’ta halkımıza takdim etmek mutluluk vericidir. Kongre Müzesinde açılmış olması da ayrıca önemli olmuştur. Sanatçılarımızın bu gayreti ve niyetine destek olmaktan çok mutluyum." şeklinde konuştu. 

Sivas Kongre  Müzesinde sergilenen ve 45 eserden oluşan "Yüzde 100" kişisel resim sergisi 21 Eylül tarihine kadar açık kalacak. 

Etiketler :