NE ARAMIŞTINIZ ?

Milli Mücadele Sergisi Ankara'da

19 Mayıs 1919'un 100. yılı münasebetiyle Samsun Valiliği 100. Yıl Koordinasyon Merkezi tarafından prestij proje olarak hazırlanan ve Kültür Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından da desteklenen 'İlk Adımdan Kuruluşa' Milli Mücadele Karma Sergisi, Ankarada açıldı.

Serginin açılışına Ankara Vali Yardımcıları Mustafa Erkayıran ve Metin Arslanbaş, Samsun Vali Yardımcısı Hasan Balcı, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sercan Çığgın, Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Kamil Özer ve çok sayıda Ankaralı sanatsever katıldı. 

Serginin açılış konuşmasını yapan Samsun Vali Yardımcısı Hasan Balcı, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuna giden yolu, Genelkurmay ATASE Dairesi Başkanlığından alınan belge ve fotoğraflar ile gelecek nesillere doğru bir şekilde anlatılmasının amaçlandığını söyledi. 

Ankara Vali Yardımcısı Mustafa Erkayıran ise, 19 Mayıs'ta Samsun'dan başlayan ve İzmir'de sona eren milli mücadele serüvenini içeren tarihi belgeleri bir araya getirip gelecek nesillere aktaran sergiye ev sahipliği yapmaktan onur duyduklarını kaydetti. 

'İlk Adımdan Kuruluşa' Milli Mücadele Sergisi, Ankara Kızılay Metrosu Sanat Galerisinde açılan ve 3 gün boyunca Ankaralıların beğenisine sunulan 63 adet tarihi belgeler, gelecek nesillere kurtuluş mücadelesini kronolojik olarak anlatmakta. Ankaralıların yoğun ilgi gösterdiği sergiyi, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu'da ziyaret etti.

Yurt içinde ve yurt dışında sergilenen 63 eserden oluşan karma resim sergisinde Genelkurmay ATASE Dairesi Başkanlığından alınan belge ve fotoğraflar ile OMÜ Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümü, SAMFAD yerel sanatçılar tarafından yapılan eserler yer alıyor. 

Yurt dışında Paris ve Berlin, yurt içinde de İstanbul, İzmir ve Amasya’da açılan sergi, ekim, kasım ve aralık aylarında Belçika, Birleşik Krallık, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Hollanda, Almanya, Kosova, Makedonya ve Bulgaristan; yurt içinde ise, Diyarbakır, Sivas, Erzurum, Kahramanmaraş ve Gazitantep'te vatandaşlarla buluşacak. Etiketler :