NE ARAMIŞTINIZ ?

Milli Mücadele Sergisine Büyük İlgi

BBTD, Milli Mücadele Sergisini Gezdi

Belçika Bulgar Türkleri Derneği (BBTD) Başkanı Nurhan Rafet Salih ve yönetim kuruluşu üyeleri, Belçika’nın Başkenti Brüksel’de açılan “İlk bir Adımdan Kuruluşa Milli Mücadele Sergisi’ni gezdi.

Samsun Vali Yardımcısı  Hasan Balcı, 63 Eeserden oluşan milli mücadele sergisi hakkında bilgi verdi. Samsun Valiliği olarak   Milli Mücadelenin 100. Yılının Samsun’a yaraşır bir şekilde kutlanması için “100. Yıl Koordinasyon Merkezi’nin kurulduğunu belirten Vali Yardımcısı Balcı, yurt dışında açılan sergilerle gurbetteki ailelere ve gençlere ulaşmayı amaçladıklarını ve sergilere ilginin olması nedeniyle de hedefine ulaştığını söyledi. 

Sergiyi gezen BBTD Başkanı Nurhan Rafet Salih ve yönetim kurulu üyeleri sergilenen eserleri tek tek inceledi. BBTD Başkanı Salih, “Çok duygulandık. Türkiye’nin kuruluşunda neler yaşandığını, bizlerde Yaşar gibi olduk. Böyle bir eseri hayata geçiren ve buralara kadar bizlerin görmesi için buralara gönderen Samsun Valiliğine teşekkür ediyorum. Bizler Bulgar Türkleri olarak böyle bir sergiyi gezerken çok duygulandık. Yokluk içerisinde verilen bağımsızlık mücadelesi dünya tarihinde yoktur. Halkımız, tarihi ile ne kadar övünse azdır. Türk olmaktan gurur duyuyoruz. “ diye konuştu. 

Sergiye Belçika’da bulunan çeşitli STK’lar ve siyasi partilerin temsilcileri katıldı. Brüksel Schaarbeek bölgesinde Gülcan Bozdağ nezaretinde kadınlara ve çocuklara yönelik hizmet veren Cultures-Elles Derneği’ne gelen öğrenciler, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle “İlk Adımdan Kuruluşa Milli Mücadale Sergisi”ne gezdi. 

Etiketler :