NE ARAMIŞTINIZ ?

Sağlıkçılardan Meme Kanserine Yönelik Farkındalık Etkinliği

Milli Mücadelenin 100. Yılı vesilesiyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Hemşirelik ve Halk Sağlığı Topluluğu ile OMÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 4. Sınıf öğrencileri, “Pembe Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı” etkinliği düzenledi.

Meme kanseri ve kanserin erken tanısına yönelik farkındalıklarının arttırılmasının hedeflendiği etkinliğe; Rektör Danışmanı ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Terzi, akademisyen, idari personel ve öğrenci katıldı.

"Erken Tanı Önemli"

OMÜ yaşam merkezinde düzenlenen etkinlikte, Prof. Dr. İlknur Aydın Avcı, katılımcılara hastalık hakkında detaylı bilgi verdi. Prof. Dr. Aydın Avcı, “Meme kanseri, kadın kanserleri arasında en sık görülen kanser türüdür. Bu kanserin erken tanısı, yaşamın uzatılması açısından oldukça önemlidir. Bu açıdan toplumsal farkındalık oluşturulması ve toplumun meme kanserinin erken tanısı yönünde bilinçlendirilmesi gerekir. Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü, her yıl olduğu gibi bu yıl da Üniversitemizde meme kanserine yönelik farkındalık oluşturmak için bir çalışmaya daha imza atmıştır.” dedi.

Etkinlikte; Prof. Dr. İlknur Aydın Avcı, Dr. Öğr. Üyesi Özge İşeri, Arş. Gör. Emel Güven ve Arş. Gör. Alaattin Altın danışmanlığında hazırlanan eğitim materyalleri ve broşürler dağıtıldı.

Pembe Balonlar Uçuruldu 

Hem kadın hem de erkek katılımcılara meme kanserinden korunma ile ilgili eğitim verilen etkinlikte, tüm katılımcıların yakasına pembe kurdeleler takıldı. Öğrenciler, Prof. Dr. Murat Terzi öncülüğünde meme kanserine dikkat çekmek için Yaşam Merkezinde gökyüzüne pembe balonlar uçurarak etkinliği tamamladı.

Etiketler :