NE ARAMIŞTINIZ ?

100. Yıl Kutlamaları kapsamında 10 Kasım’a özel Atatürk’ün Sevdiği Şarkı ve Türküler Konseri düzenlendi

Milli Mücadelenin 100. yılı münasebetiyle Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 81. yılında, Kurtuluş meşalesinin yakıldığı şehir Samsun’da Ondokuz Mayıs Üniverisitesi (OMÜ) Devlet Konservatuvarı “Atatürk’ün Sevdiği Şarkı ve Türküler Konseri” düzenlendi. 

Özel Konser

10 Kasım Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü dolayısıyla, OMÜ Devlet Konservatuvarı Geleneksel Türk Müziği Ana sanat Dalı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serhat Yener’in yönettiği “Atatürk’ün Sevdiği Şarkı ve Türküler” adlı özel konseri, Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

Konser'de; Atatürk’ün sevdiği şarkı ve türküler seslendirildi

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehitlerimizin manevi huzurunda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından Atatürk’ün sevdiği şarkı ve türkülerin seslendirildiği konserde sırasıyla; Hüseyni Peşrev, Yanık Ömer, Yemen Türküsü, Sarı Zeybek, Çökertmeden Çıktım da Halilim, Olmaz İlaç, Çalın Davulları, İzmir’in Kavakları, Elif Dedim Be Dedim, Eklemedir Koca Konak, Bülbülüm Altın Kafeste, Sobalarında Kuru da Meşe, Kırmızı Gülün Ali Var, Dayler Dayler, Alişimin Kaşları Kare, Köşküm Var Deryaya Karşı, Atabarı ve Hoş Gelişler Ola, Vatan olmak üzere 19 parçaya yer verildi.

Konserde “Sobalarında Kuru da Meşe” ve “Atabarı” eserleri, OMÜ Halk Oyunları Topluluğunun gösterisi eşliğinde gerçekleşti.

Duygulu anlar yaşandı 

Kapanışı “Vatan” isimli parçayla gerçekleştiren orkestra, dinleyicilere keyifli ve duygu dolu anlar yaşattı. OMÜ Devlet Konservatuarı Müdürü Doç. Dr. Ferit Bulut ile OMÜ Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Çayıroğlu’nun da katıldığı konsere akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Etiketler :