NE ARAMIŞTINIZ ?

Milli Mücadele Sergisi, büyük küçük herkesin dikkatini çekiyor

Milli Mücadelenin 100. yılı münasebetiyle Samsun Valiliği 100. Yıl Koordinasyon Merkezi tarafından hazırlanan ve Samsun Gazi Müzesinde sergilenen "İlk Adımdan Kuruluşa Milli Mücadele Sergisi büyük küçük herkesin dikkatini çekiyor. Sergiyi gezmeye gelenlere Amasya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Cumhuriyet tarihçisi Prof. Dr. Önder Duman tarafından sunum yapılıyor. 

Kurtuluş Mücadelesi Hafızalara İşleniyor

Dün, Samsun Valisi Osman Kaymak tarafından açılan sergi büyük ilgi görüyor. Lise, ilk ve ortoakul öğrencileri ile vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği sergi, pazar gününe kadar açık olacak. Öğretmenleri nezaretinde sergiye gelen öğrenciler, bundan 100 yıl önce Türk halkının verdiği kurtuluş mücadelesini tarihi belgelerle tekrar hafızalarında canlandırıyor. Cumhuriyet tarihçisi Prof. Dr. Önder Duman tarafından yapılan sunum ile tarih bilgilerini tazeleyen öğrenciler, yapılan sunumu can kulağı ile dinliyor. Tülay Başaran Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Selim Eroğlu nezaretinde sergiyi gezen öğrenciler, kitaplardan okudukları bilgilerin belgelerini görmenin mutluluğunu yaşadıklarını söylediler.  

Eğitimcilere Seslendi 

Sergiye gelenlere sunum yapan Prof. Dr. Önder Duman, sergiye ilginin yoğun olduğunu söyledi. Şanlı Türk tarihinin zaferlerle dolu olduğunu belirten Prof. Dr. Duman, açılan bu sergiyi özellikle öğrencilerin gezmesi ve görmesini istedi. Duman, "Bu sergi ile bir çok tarihi belgenin halk ile buluşması sağlandı. Bu çok önemli. Emeği geçenleri tebrik ediyorum. Sergide, Kurtuluş Mücadelesi kronolojik sıraya göre tarihi belgelerle anlatılıyor. 2 Gün daha açık olacak sergimize Samsun'daki tüm öğrencileri bekliyoruz." diye eğitimcilere seslendi.

Sergiyi bugün; Tülay Başaran Anadolu Lisesi, Güzel Sanatlar ve 19 Mayıs  Lisesi, Sema Cengiz Büberci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile 15 Temmuz İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri gezdi. 

Etiketler :