NE ARAMIŞTINIZ ?

Milli Mücadelenin 100. Yıl Kutlamaları Sürüyor

Milli Mücadelenin 100. Yıl kutlamaları yurt içinde ve yurt dışında yapılan etkinliklerle devam ediyor. Samsun Kültür ve Sanat Platformu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Metin Eker’in 19 Mayıs 1919’un 100. Yılı kutlamaları kapsamında kişisel olarak hazırlamış olduğu ve 45 eserden oluşan “Yüzde 100” isimli resim sergisi milli mücadele güzergahının son durağında Ankaralılarla buluştu. 

TAV İşletmeleri Esenboğa Havaalanı TAV Galerisi’nde açılan ve 16 Aralık tarihine kadar Ankaralıların ziyaretine açık olacak ‘Yüzde 100’ resim sergisinin açılışına Milli Eğitim Eski Bakanı, T.B.M.MEski Başkanı, YÖK Eski Başkanı ve OMÜ Eski Rektörü olan Prof. Dr. Mehmet Sağlam, Ankara Vali Yardımcısı Murat Soylu, TAV İşletmeleri Esenboğa Havaalanı Genel Müdürü Nuray Demirer ve davetliler katıldı. 

“Mutluluk Duydum”

Geçmiş yıllarda rektörlüğünü yaptığı 19 Mayıs Üniversitesi’nden Metin Eker’in kapsamlı bir içerik ile hazırlamış olduğu böyle bir sergiyi açmaktan mutlu olduğunu dile getiren Prof. Dr. Mehmet Sağlam, “Samsun benim için çok özel bir yerdir. Benim de hayatımın dönüm noktası olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk, Silah arkadaşları ve Türk milletinin destanına burada sanat vesilesiyle bir kez daha şahit oluyorum. Vesile olanlara teşekkür ediyorum” dedi.

Ankara Vali Yardımcısı Murat Soylu, 19 Mayıs 1919’un ve Milli Mücadele’nin 100. Yılı kapsamında Prof. Dr. Metin Eker tarafından kişisel olarak hazırlanan bu önemli serginin Esenboğa Havaalanı Galerimizde binlerce insanın görme imkanı bulacağını söyledi. 

Sergi; Türkiye İle Buluşuyor

Sergiyi 2 yıl öncesinden planladığına vurgu yapan Samsun Kültür ve Sanat Platformu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Metin Eker, “Sergimin en önemli özelliği İstanbul’dan başlayarak Samsun, Amasya, Erzurum, Sivas ve Ankara illerini kapsayan bir güzergahı takip etmesidir. Bu güzergah, Milli Mücadele’nin de başlangıç güzergahıdır. Bu altı sergi  istasyonuna bir de İtalya’yı ilave ettik. Bilindiği üzere İtalya, I. Dünya Savaşı’nda ülkemizi işgal eden ülkelerden birisi idi. Ancak biz barış, dostluk ve iyi niyetin karşılıklı olarak pekiştirdiği sanatımızla sergi serisine Ekim 2018’de İtalya’dan başladık. Aralık 2018’de İstanbul’da açılan sergi, Nisan 20129’da Samsun’da, Haziran 2019’da da Amasya’da, Temmuz 2019’da Erzurum’da ve Eylül 2019’da Sivas’ta devam etti. YÜZDE 100 Sergisi şimdi Ankara ev sahipliğinde tüm Türkiye ile buluşuyor” dedi.

Sergiyi onbinler gezecek 

Serginin; Milli Mücadele, Kurtuluş Savaşı, I.Dünya Savaşı, Türk Milletinin kahramanlık destanını ve Mustafa Kemal Atatürk konulu çalışmalardan müteşekkil olduğunu belirten Prof. Dr. Eker, şunları söyledi: 

“100 yıl öncesine ait belleğimizi tazeleme ve gelecek 100 yıllar için beklentilere dönük projeksiyona içerik oluşturma maksadı ile mahiyetini de biçimlendirmektedir. 19 Mayıs 1919’da büyük önder Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını Samsun’a ulaştıran Bandırma Vapuru, yüzde 100’lük bir inanç, yüzde 100’lük bir şuur, yüzde 100’lük bir irade yüküyle dolu iken, buna  milletimizin Amasya, Erzurum, Sivas, Ankara ve Anadolu’nun diğer yörelerinden yüzde 100’lük bir kahramanlık iştiraki ile karşılık bulmuştur. Ankara’da sergi için seçilen bu mekanın en büyük özelliği Ankara’dan tüm Türkiye’ye yolculuk yapanların sergiye ve dolayısıyla sergi içeriğine temas etme olanaklarına sahip olmalarıdır. Bu vesileyle onbinlerce insanın bu sergiyi gezeceğini düşünüyoruz.”

Etiketler :