NE ARAMIŞTINIZ ?

Milli Mücadele Sergisi Ata Toprağı Makedonya'da

Milli Mücadelenin 100. yılı münasebetiyle Samsun Valiliği 100. Yıl Koordinasyon Merkezi tarafından hazırlanan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen 'İlk Adımdan Kuruluşa' Milli Mücadele Sergisi, Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te açıldı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun'a çıkışının 100. yılı etkinlikleri kapsamında Üsküp Şehir Müzesi'nde düzenlenen açılış törenine, Kuzey Makedonya'nın Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Elvin Hasan, Türkiye Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı İhsan Selim Baydaş, Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İhsan Şener, Samsun Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Milletvekili Saffet Sancaklı, Türkiye'nin Üsküp Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı Umut Lütfi Öztürk, Türk Hareket Partisi (THP) Genel Başkanı ve milletvekili Enes İbrahim, Turk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Genel Başkanı Erdoğan Saraç, Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Serhat Kula, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı Hüsrev Emin ve çok sayıda davetli katıldı.

Serginin açılış konuşmasını yapan Samsun Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen İlk Adımdan Kuruluşa Milli Mücadele Sergisi’ni  Üsküp'e getirmekten gurur duyduklarını söyledi. 19 Mayıs’ın Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde esareti kabul etmeyen, hürriyetinden vazgeçmeyen ve zulme boyun eğmeyen Türk milletinin varoluş mücadelesinin ilk adımı olduğuna dikkat çeken Avcı, "Bu adım, meşakkatli ve kutlu yolun başlangıcı, kurtuluşa ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşuna atılan ilk adımdır. 100 yıl önce inanç, birlik ve beraberlik ruhunun bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de nesilden nesile aktarılarak sürdürülmesi ülkemizin büyük başarılara ulaşmasında en büyük etken olacaktır. Bu beraberlik ruhunun bozulmasına başta Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayısı kendilerine armağan ettiği Türk gençliği asla izin vermeyecektir. Bağımsızlığa atılan ilk adım olan Milli Mücadelemizin doğru, sade ve etkili bir şekilde gelecek nesillere aktarılmasının amaçlandığı sergimiz, Türkiye'nin aydınlık geleceğine ve hedeflerine ışık tutacaktır" dedi. 

100. yıl etkinlikleri kapsamında Üsküp'te olmaktan mutlu ve gururlu duyduğunu söyleyen Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Baydaş, "Bir milli mücadele ateşi yakıldı 100 yıl evvel ve o milli mücadele ateşinin mimarları da bu topraklarda yetişmiş kişiler. Başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere hem doğum itibariyle, köken itibariyle buradan hem Manastır Askeri İdadisi’ndeki eğitimi itibariyle buradan, buralarda yoğrulmuş bir milli mücadelen bahsediyoruz ve bugün o milli mücadelenin tarihi kronolojisi ve 100. Yılı Allah’a hamdolsun Türkiye Cumhuriyeti devleti ile görüyoruz." diye konuştu. 

Serginin; her türlü zorluğun üstesinden gelme ve bağımsızlığı konusunda kararlılıkla yoluna devam eden Türk milletinin fedakarlıklarının hatırlanmasına vesile olacağını belirten Türkiye'nin Üsküp Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı Umut Lütfi Öztürk, "Türkiye bugün de aynı anlayışla, kararlılıkla bağımsızlığını pekiştirmek, modern dünyada hak ettiği yeri en iyi şekilde almak için yoluna bugün de milletimizin desteği, yöneticilerimizin dirayetli liderliğiyle devam etmektedir." şeklinde konuştu. 

Türkiye için değil, tüm dünyadaki soydaşlar için örnek teşkil eden Mustafa Kemal Atatürk'ün hemşehrisi olmaktan Kuzey Makedonya Türkleri olarak gurur duyduklarını anlatan Devlet Bakanı Hasan, "Mustafa Kemal Atatürk’ün himayesinde, 'ya istiklal ya ölüm' sloganıyla yürütülen milli kurtuluş mücadelemizin başlangıcı Samsun’daydı. Bugün Samsun Valiliği’nin düzenlediği bu organizasyon sayesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün doğup yetiştiği topraklarla Samsun arasında bir köprü kurulmuş oldu." ifadelerini kullandı.

Açılışta ses sanatçısı Gülden Arslan da Atatürk'ün sevdiği şarkılardan olan "Kırmızı gülün alı var" adlı türküyü seslendirdi.

Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, açılışa katılan Cumhurbaşkanlığı Baş Danışmanı İhsan Şener, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı İhsan Selim Baydaş, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Devlet Bakanı Dr. Elvin Hasan'a 100.Yıl anısına özel olarak hazırlanan hediyelerini takdim

Etiketler :