NE ARAMIŞTINIZ ?

Samsun’da "Cumhuriyet Dönemi Mimarlığı" Sergisi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mimarlık Fakültesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılı anısına, Fakültenin girişindeki fuaye alnında "Samsun’da Cumhuriyet Dönemi Mimarlığı" konulu bir sergi düzenledi.

Sergi, Kent Hafızasına Katkı Sunacak

Samsun Valiliği ve OMÜ Rektörlüğü tarafından başlatılan 100. yıl etkinliklerine Mimarlık Fakülte olarak katkıda bulunmayı amaçladıklarını belirten Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Oktay, "Bu sebeple bu sergi için 19 Mayıs’ın sembol şehri Samsun ile Cumhuriyeti, mimarlıkla birleştiren bir tema seçtim. Böylece bir dönemin yapı ve yerleşim alanlarının sadece anılarda ve hikâyelerde kalmaması için mevcutlarıyla ve yitirilenleriyle Samsun kent hafızasına katkı sunacak bir belge oluşturmayı amaçladım." dedi.  

Kitaba Dönüştürülecek

Sergi için 4 aydır çalışmaların devam ettiğini belirten Oktay, "Sergi, mimari kaynakların kısıtlı olması sebebiyle düşündüğümden de zor oldu. Çalışmalarımızın sonucunda da Samsun’da 1920’li yıllardan itibaren tasarlanıp inşa edilmiş binalar, anıtlar, iskeleler, meydanlarla ilgili öz bilginin sunulduğu; araştırma ile görselleri birleştiren bir sergi ortaya çıkardık. Sergini temasını, içeriğini zenginleştirerek kitaba dönüştürmeyi planlıyoruz." 

Kollektif Bir Çalışma Oldu 

Sergiyi, bin 800’lü yıllarda tütün fabrikası olarak inşa edilen ancak bu yüzyılda, ticari ve sosyal merkez olarak yeniden işlev kazanan Bulvar AVM gibi yapıları da taşıdıklarını belirten Dekan Prof. Dr. Derya Oktay, "Serginin hazırlanmasında ve bu noktaya taşınmasında fakültemizdeki genç akademisyenlerden ve fakülte dışındaki araştırmacı, arşiv sahibi ve mimarlardan yardım aldım. Hepsine yardım ve destekleri için teşekkür ediyorum." diye konuştu. 

Sergi 24 Mayıs'a Kadar Açık Kalacak

24 Mayıs’a kadar ziyaretçilere açık olacak sergide; özellikle 1920’li yıllardan 1960’lı yıllar arasında inşa edilen sağlık, endüstri, konut, konaklama, ulaşım, ticaret, eğitim, kültür yapıları ile idari, dini ve sosyal yapılardan önemli örnekler, açıklayıcı bilgi ve görselleriyle birlikte yerini aldı.

Sergiye; Sergi küratörü Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Oktay, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Tomak, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mezunlar Derneği Başkanı Taner Gürler, Samsun Büyük Şehir Belediyesi ve Samsun Mimarlar Odası yetkilileri akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Etiketler :