NE ARAMIŞTINIZ ?

Havza'da çifte mutluluk!


Milli kurtuluş mücadelesinin ilk resmi genelgesinin hazırlandığı Havza'da 150 milyon TL'lik yatırımlı, 5 sanayi tesisinin temelinin atıldığı törende konuşan Vali Kaymak, 'Hızlı tren geldiğinde Samsun ile Havza birleşmiş olacak. 5 kahraman arkadaşımız Havza'ya geldi ve kilidi kırdı, diğer yatırımcıların da önünü açacaktır' dedi. Karadeniz Bölgesi’nde 10 bin dekar büyüklüğündeki tek sanayi alanı olan Havza Organize Sanayi Bölgesi, yatırımcılara kapılarını temel atma töreniyle açtı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ilçeye gelerek Milli Mücadele'nin ilk resmi genelgesi'nin hazırlamasının 100. yılında 150 milyon lira maliyetli, 400 kişinin istihdam edileceği fabrikaların inşaat alanını yoğun katılımın yaşandığı temel atma töreniyle gerçekleşti.

5 Kale Kuruyoruz 
Törenin açılış konuşmasını yapan Gemlikaya Holding Arkoz Gaz Beton Sanayi Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Murat Avcı, "İçinde yaşadığımız topluma faydalı olmak, ülkemizi daha iyi seviyelere çıkarmak için el birliği ile projemizi hayata geçirmeye karar verdik" dedi. Havza için çok önemli bir gün olduğunu ifade eden Havza Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkan Acar, "Atatürk’ün de söylediği ‘Her fabrika bir kaledir’ sözü üzerine Havza’ya beş kale kuruyoruz. Havza Organize Sanayi 960 dönüm mevcut alanı, 10 bin dönüm genişleme alanıyla orta Karadeniz’in en büyük sanayi alanına aday konumdadır. Emeği geçen herkese tek tek teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

Ülke Ekonomisine Katkı 
Havza Organize Sanayi Bölgesi hakkında bilgi veren Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, "Bu sadece Havza’nın ekonomisine katkı sunmak değil, ülke ekonomisine katkı sunmak için bir seferberliktir. Yapılan bütün yatırımlar ülkemizin kalkınması için. Ama bugün ekonomik olarak sıkıntılı günlerden geçtiğimiz bugünlerde yatırım yapan firma sahiplerine teşekkür ediyorum" diye konuştu.

151 Milyon TL'lik Yatırım 
Havza’nın iki tarihi günü birden yaşadığını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü 100 yıl önce 25 Mayıs’ta burada karşılamış ve misafir etmiştik. Halkın işgallere tepki göstererek milli bilincin uyandırılmasını sağlayan ilk resmi genelge, burada hazırlanmış ve yayınlanmıştı. Diğer tarihi an ise yakın gelecekte Kuzey Anadolu’nun en büyük sanayi merkezi olacak Havza OSB'de 5 fabrikanın temelini atıyor olmamızdır. Havza OSB'de bugün toplam 151 milyon liralık yatırımın temellerinin atılıyor. Heyecanımız da, hedeflerimiz de büyük. Her zaman dediğimiz gibi Samsun için taş üstüne taş koyanın yanında olacağız. Samsun için hayallerimiz var ve biz bu hayalleri siz saygıdeğer hemşerilerimiz ile gerçekleştireceğiz. En kısa sürede faaliyete geçecek tesislerimiz, ilçemize, halkımıza ve yatırımcı kuruşlara hayırlı uğurlu olsun. 5 sanayi işletmesi ilçe ve kent ekonomimize önemli katkılar sağlayacak" sözlerini kaydetti.

6. Bölge Kategorisine Aldırmalıyız 
Daha sonra kürsüye gelen CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek ise, “Havza, Vezirköprü, Ladik, Kavak ve Asarcık bölgesi Samsun açısından çok önemlidir. Bu bölgeye yatırım yapabilmek, sanayiciyi bu bölgeye çekmenin nedenleri var. Bu bölgenin 3. bölge kalkınmasından çıkartılıp, en az 6. Bölge kategorisine aldırmalıyız. Hep beraber el birliğiyle bu bölgenin 6. bölge kategorisine aldırmak için mücadele etmeliyiz. Buna beraber yapacağımıza inanıyorum. Geçmişte Havza’da yaşamış atalarımız ve Kurtuluş Savaşı’na destek vermiş tüm yurttaşlarımızı minnet, şükranla anıyorum” şeklinde konuştu.

Yoğun Çalışma Gayreti İçerisindeyiz 
Milli mücadelede gösterilen cesaret, ruh ve azimle yola devam ettiklerini ifade eden AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, “Samsun’da istihdamın, üretimin arttırılması, yatırımcıların yatırım yapması konusunda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın koyduğu hedefler doğrultusunda yoğun çalışma gayreti içerisindeyiz. İşte bugün burada Milli Mücadele'nin 100. yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Havza'ya ayak bastığı günde, önemli bir temel atmaya hep birlikte imza atıyoruz. Ülkemiz, ilimiz ve ilçemiz adına hayırlı olsun. Türkiye'nin büyümesi, güçlenmesi, gelişmesi, kalkınması, zenginleşmesi mücadelemize katkı veren herkese teşekkür ediyoruz, Rabbim sayılarını arttırsın inşallah" diyerek sözlerine son verdi.

Havza'dan Güçle Adım 
25 Mayıs’ta Havza’da tarihi bir adım attıklarını belirten AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Demircan, "100 yıl önce ülkeyi işgale kalkışanlara karşı bağımsızlık ve kurtuluş hareketinin adımı bu topraklarda atıldı. Ne tevafuktur ki, Türkiye’ye ekonomik olarak saldıranlara karşı, yine aynı şekilde güçlü bir adım bu topraklarda atılıyor. Dünya var oldukça bu aziz millet, aziz vatanda bağımsız olarak yaşayacaktır. İşte bugün bunu görüyoruz. 5 fabrikanın temeli atılıyor. Havza’nın tarihte önemi var, bundan sonra da geliştirerek bayrağı daha yükseklere dikecektir. Allah, milletimizin geleceğini parlatacak olan yatırımların bereketini artırsın" şeklinde konuştu.

Samsun ile Havza Birleşmiş Olacak 
100. yılda temel atma töreninin mutluluk ve onur verici olduğunu ifade eden Samsun Valisi Osman Kaymak, “Samsun’da 6 tane OSB var. Merkez OSB bin 600 dönüm. Gıda OSB’de yer yok. Bu iki yerde de yatırımcılar yer istiyor. Biz yatırımcıları Havza ve Kavak’a yönlendiriyoruz. Gıda OSB’de 20 dönümlük bir alan için 10’a yakın firma ile görüşmeler yaptık. Yabancı yatırımcıların Samsunu anlatış şeklini hayretle izledim. Millet Samsun’a hayranlıkla bakıyor. Samsun’un konumu, 4 ulaşım yolunun da üzerinde bulunması, limanlarının olması bütün yatırımcılara cazip geliyor. Havza da bundan geride değil. Havza’da 15 yıllık hasret bugün bitiyor. Merkezde de OSB için yer bulmaya çalışıyoruz ama merkezde bulacağımız yerler her zaman yetersiz olacaktır. Çünkü artık doğa, turizm, deniz ve toprak bunlar çok değerli varlıklar. Bunları feda etmemiz çok zor. Eninde sonunda bütün Samsun ve bölge Havza’ya gelmek zorunda. Çünkü burası yol üzerinde. Burayı şimdi bin dönüm üzerine kuruyoruz ama 10 bin dönüm genişleme alanı var. Hızlı tren de buradan geçecek. İstanbul’da insanlar bir yerden bir yere gitmek için 1 saatlerini feda ediyorlar. Biz insanlara Samsun’dan Havza’ya gelin dediğimizde 40 dakikayı uzun buluyorlar ve buraya gelmiyorlar. Hızlı tren geldiğinde Samsun ile Havza birleşmiş olacak. Samsun merkezde başka uygun arazi de olmadığından herkes buraya gelecektir. Bu arsalar yarın çok kıymetli olacak. İnanıyorum ki bu arsalar 3-5 sene içerisinde dolacak ve biz 3-5 yıl sonra 10 bin dönüm için genişleme alanı konusunda çalışacağız. 5 kahraman arkadaşımız Havza’ya geldi ve kilidi kırdı, diğer yatırımcılarında önünü açacaktır” diye konuştu.

Yoğun Katılım 
Konuşmaların ardından Havza Müftüsü İlyas Akyazı tarafından dua okundu ve Vali Kaymak ile protokol üyeleri tarafından 5 sanayi tesisinin temeli için butona basıldı. Törenin ardından protokol üyeleri Havza Organize Sanayi Bölgesi’nde incelemelerde bulundu. Törene, Samsun Valisi Osman Kaymak, AK Parti Samsun Milletvekilleri Ahmet Demircan ve Fuat Köktaş, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Havza Kaymakamı Metin Yılmaz, Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu, Havza Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkan Acar, yatırımcı firma sahipleri, meclis üyeleri, muhtarlar ile vatandaşlar katıldı.

Etiketler : havza, havza haber, osman kaymak, samsun haber, 100 yıl, havza osb