NE ARAMIŞTINIZ ?

Atatürk'ün Kavak'a Gelişinin 100. Yılı Coşku İle Kutlandı

19 Mayıs 1919'un 100. yılı münasebetiyle Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun'dan sonra Kavak ilçesine gelişinin 100. yılı coşkuyla kutlandı. Kavak Atatürk Parkı'nda düzenlenen programda, Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü'nün Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. 

"Kavak, Bağımsızlık Mücadelesinin İlk Durağı"

Kavak'ın, tam bağımsızlık düşüncesinin Anadolu’ya yayılması yolundaki ilk duraklardan biri olduğunu belirten Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü, "Cumhurbaşkanımızın himayelerinde bağımsızlık ve özgürlük ateşinin yakılmasının 100. Yılı, tüm ülke genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Bu yıl Samsun’dan tüm dünyaya birlik ve beraberlik mesajı en güçlü haliyle verildi ve çeşitli etkinliklerle verilmeye de devam etmektedir. Coşkuyla, şenliklerle kutladığımız 19 Mayıs 1919’un 100. Yılında, geçmişte bu amaçla çok ağır bedeller ödediğimizi de unutmamak gerekiyor. Bugün kendi vatanımızda gönül rahatlığıyla dolaşabiliyor, devletin her kademesinde kendimize bir yer bulabiliyorsak, kadınlarımız özgürce seçip seçilebiliyorsa dedelerimizin, nenelerimizin o günler de ödediği ağır bedeller sayesindedir. Hepsini özlem, minnet ve rahmetle anıyoruz." dedi. 

"Türkiye, Bölgenin En Büyük Devleti"

Vali Yardımcısı Üçüncü, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mustafa Kemal Paşa, Kavak halkından aldığı moral ve umutla Havza’ya doğru hareket etti. Havza'daki çalışmaların devamında Amasya, Erzurum, Sivas kongreleri de yaparak, ülkede tek bir düşman kalmayıncaya kadar gerçekleştirilen muharebelerin ardından ülke tamamen temizlenip yepyeni modern Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmuştur. Bu şekilde Osmanlı’nın küllerinden yeniden doğan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, dünyanın her alanda en önde gelen ülkelerinden biri ve bölgemizin de tartışmasız en büyük devleti olmuştur."

İlk Ateş Kavak'ta Yakıldı 

Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu da Samsun'dan başlayan ve tüm yurda yayılan ulusal birlik ve beraberlik şuurunun kurtuluşa ulaşmanın ana unsuru olduğunu belirtti. Atatürk'ün Anadolu'ya geçişinde ilk uğradığı yerin Kavak ilçe olduğuna işaret eden Sarıcaoğlu, "Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları Kavak'a gelirken Çakallı'da dinlenmiş ve ardından Kavak'ta Akal ailesine misafir olmuşlar. Hatta milli direnişin ilk ateşi, Canbolatoğlu Çerkez Ekrem Bey'in 200 adamıyla Atatürk'ün emrine girmesiyle Kavak'ta yakılmıştır." diye konuştu.

Program, öğrencilerin günün anlam ve önemine ilişkin şiirler okuması, Kavak Anadolu Lisesi halk oyunları ekibinin gösterisinin ardından sona erdi. Programa, Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Astsubay Kıdemli Başçavuş İsmail Karaköse, İlçe Emniyet Müdürü Seyfettin Güveli, daire amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 


Etiketler :