NE ARAMIŞTINIZ ?

Atatürk'ün Havza'ya gelişinin 100. yıl dönümü

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve 18 silah arkadaşının Samsun'un Havza ilçesine gelişinin 100. yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Program, Kıvılcım Şehitler Parkı'ndaki şehitler anıtına çelenk sunulmasının ardından katılımcıların Havza Atatürk Evi'ne kadar yürümesiyle devam etti. Daha sonra ilçe stadyumunda düzenlenen Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşlarının Temsili Karşılanması ve 25 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Kutlama Programı'na başladı. 

Stadyumdaki tören, Ulusal Kurtuluş Mücadelesi 11. Anma Yürüyüşü kapsamında Dağcı sporcuların Vali Osman Kaymak'tan aldıkları Türk Bayrağının göndere çekilmesi ve istiklal Marşı'nın okunması ile başladı. 

"Özgürlük Ateşi, Havza'da Alevlendi"

"Atalarımızdan miras kalan şehit kanlarıyla sulanan bu topraklarda birlik ve beraberliğimizin teminatı olacağız." diyen Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir,  100 yıl önce bugün Samsun’da yakılan özgürlük ateşinin Havza’da alevlendiğini söyledi. Özdemir, "Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile kurtuluş mücadelesinde kanını, canını vererek bizlere bu vatanı yurt olarak bırakan şehitleri rahmet ve şükranla anıyorum." dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, yaptığı konuşmasında Havza'nın kurtuluş mücadelesindeki en önemli mihenk taşlarından birisi olduğuna dikkat çekti. 

"Havza, Milli Mücadele'nin Ete Kemiğe Bürünmüş Halidir" 

Bağımsızlığa atılan ilk adımın 100. yılında Samsun'da bilimden spora, kültürden uluslararası alanda yapılan çeşitli yarışmalarla 100. yıl etkinliklerinin kutlandığına ve kutlanmaya devam edeceğine vurgu yapan Samsun Valisi Osman Kaymak, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna giden yolda 100. yılı yaşamaktan gurur duyduklarını söyledi. Kaymak, "İlk adımın atıldığı Samsun'un güvenli olmaması nedeniyle tam 100 yıl önce 25 Mayıs 1919 tarihinde Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının Kurtuluş Savaşı'nı somutlaştırmak için Havza'ya geldiler. 28 Mayıs 1919'da yayınlanan Havza Genelgesi, Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun Tütün İskelesi'nden başlattıkları Milli Mücadele'nin ete kemiğe bürünmüş halidir. Vatanperver Havza halkı Atatürk ve silah arkadaşlarının emrine girerek Milli Mücadele’ye destek vermişlerdir." dedi. 

Vali Kaymak, "Çok Çalışmak, Daha Çok Üretmek Zorundayız." 

Mustafa Kemal Atatürk'ün Havza'da yaptağı çalışmalarla, yurdun çeşitli bölgelerinde işgallere karşı mitingler düzenlendiğini, milli birlik ve beraberlik duygularıyla topyekün direnişe geçildiğini belirten Vali Kaymak , "Havza’da şekillenen 19 Mayıs ruhu etrafında birleşen Türk halkı, büyük bir şevk ve heyecanla varlık - yokluk mücadelesi vererek zafere ulaşmış ve bu kutlu yolun sonunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarih sahnesindeki yerini almıştır. 28 Mayıs 1919 tarihli Havza Genelgesi; Millî Mücadele döneminde yayınlanan ilk genelgedir. Bu genelge ile halkın işgallere karşı tepki göstermesi sağlanmış ve ulusal bilinç uyandırılmıştır. Ayrıca, askeri birliklerin terhisinin önlenmesi ve dağınık halde bulunan birliklerin Mustafa Kemal Paşa’nın emrine girmesiyle Türk Milletinin kaderi yeniden yazılmıştır. 100 yıl önce başlayan milli mücadele ve Kurtuluş Savaşı hala bitmedi, şekil değiştirdi. Bu cennet vatanın üzerinde birilerinin emelleri devam ediyor. Bizleri bölme, parçalama, yok etme projeleri değişik yol ve yöntemlerle sürüyor. Bunlara karşı vereceğimiz en güzel cevap, birlik ve beraberliğimizdir. 19 Mayıs kutlamalarında Samsun’da Milli Mücadelenin başladığı noktada tütün iskelesinde objektiflere verilen fotoğraf bunun en somut örneğidir. Türkiye üzerinde planlar yapanlara karşı daha çok çalışmak, daha çok üretmek zorundayız. Güçlü kalkınmış Türkiye bütün planları yıkacaktır. İşte bu önemli günde, bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Milli Mücadelemizin tüm kahramanlarını bir kere daha saygı, rahmet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun." dedi.

Programda, Samsun Sahra Sıhhıye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Bandosu mini konser verdi. Daha sonra Tekvando, güreş, jimnastik, okçuluk sporcuları gösterilerini sundu. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü halk oyunları gösterilerinin ardından Atatürk’ün Havza’ya geliş ile ilgili mizansen sunuldu. 

Törene ayrıca Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Havza Kaymakamı Metin Yılmaz, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, Havza Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkan Acar, ilçe protokol üyeleri, gaziler, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Etiketler :