NE ARAMIŞTINIZ ?

Milli Mücadele’nin İlk Mitingi Töreni

Havza Kaymakamlığı ve Havza Belediyesi, 19 Mayıs 1919'un 100. Yılı kutlamaları çerçevesinde "Milli Mücadele’nin ilk mitingi" programı yapıldı. Havza’nın 600 yıllık en eski camisi olan Yörgüç Paşazade Camisi’nde kılınan cuma namazının ardından, Milli Mücadele’nin ilk mitinginde coşkulu konuşmasıyla Havzalıları heyecanlandıran ve coşturan merhum Sıtkı Hoca’yı temsilen Yörgüç Paşazede İmam Hatibi Fahrettin Gündüz konuşma gerçekleştirdi. 

İlk Mitingi Canlandırıldı 

Milli Mücadelenin ilk mitinginde halkı coşturan merhum Sıtkı Hoca’yı temsilen halka hitap eden Yörgüç Paşazede İmam Hatibi Fahrettin Gündüz, merhum Sıtkı Hoca'nın konuşmasından etkilenen Havzalıların milli mücadeledeki yerinin bugün daha iyi anlaşıldığını söyledi. Yörgüç Paşazede İmam Hatibi Fahrettin Gündüz, "Havza ve Havzalılar Sıtkı Hoca’nın ateşli konuşmasından ve Mustafa Kemal Paşa’nın ‘Haydin bakalım iş başa düştü, sizde arkamdan gelin’ demesi üzerine Sıtkı Hoca ve Havzalılar halkımızı Milli Mücadele’ye hazırlayanlar arasındaki yerini almıştır." dedi. 

"Aynı Heyecanı Yaşamak, Bambaşka Bir Duygu"

"100 Yıl önceki aynı heyecanı aynı coşkuyu burada sizlerle beraber yaşamak bambaşka bir duygu" diyen Havza Belediye Başkanı Av. Sebahattin Özdemir, "100 yıl önce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte Milli Mücadele’nin ilk kıvılcımı yakan dönemin belediye başkanını, kaymakamını, merhum Sıtkı Hocamızın eğer varsa ve hayattalar ise yakınlarını akrabalarını bulup, 101. yıl kutlamalarımızda kahraman ecdadımızın torunlarını ilçemizde ağırlamaktan onur duyarım" diye konuştu. 

"Bugün de, Yarın da Vatanımızın Emrindiyiz"

İlçe Kaymakamı Metin Yılmaz, "Milli Mücadele tarihinde Havza’nın neden bu kadar önemli bir yeri var, isterseniz bu sorunun cevabını Gazi Mustafa Kemalin 24 Eylül 1924’te Havza’yı ikinci ziyaretlerinde Havzalılara hitaben yapmış olduğu konuşmada arayalım. Ne diyordu orada Gazi, ‘Havzalılar sizlerle en elemli ve en yeisli günlerde tanıştım. Eğer Havzalıların o samimi ve metin hüsnü kabulleri olmasa ve Havza’nın nafi ve şifalı kaplıcaları ahvali sıhhiyem üzerinde müspet bir tesir bırakmasaydı emin olunuz ki inkılap için çalışamayacaktım. O yüzden Havza ve Havzalılara çok şey borçluyum. Muhterem Havzalılar ilk cüreti, ilk cesareti gösteren ilk teşkilatı kuran sizlersiniz. Cumhuriyet ve inkılap tarihinde Kahraman Havza ve Havzalıların çok büyük bir yeri vardır.’ İşte Gazi’nin Havza ve Havzalılara bakışı budur. Bundan tam 100 yıl önce işgallerin protesto edildiği Milli Mücadele’nin ilk mitingi burada bu camide kılınan cuma namazını müteakip bu meydanda gerçekleştirilmiştir. Bu anlamlı günde vatanımızın birlik beraberliğine dair ihtiyaç duyulduğu her şartta ve zamanda Havzalılar olarak o günkü ruhla dün olduğu gibi bugün de yarın da vatanımızın emrinde olduğumuzu bildirmek istiyorum” ifadelerini kullandı. 

Yörgüç Paşazade Camisi önünde yapılan konuşmaların ardından protokol, davetliler ve Havzalılar 9. Ordular Komutanlığı Başmüfettişliği binasına bugün müze haline getirilen Atatürk Evi’ne kadara yürüyüp hatıra fotoğrafı çektirildi.  

Yapılan programın Atatürk Evi’ndeki bölümünde Sıtkı Hoca’nın oğlunun torunu Yusuf Sıtkı Bayram programa iştirak etti. Sıtkı Bayram, “Bugün burada rahmetli büyük dedemin anılacağını öğrendim ve duygulandım. Şu an duygularımı tarif etmem imkansız. Babamdan, rahmetli dedemin anılarını dinleyerek büyüdük. Bugün burada sizlerle birlikte olduğum dakikalarda sanki geçmişi yaşıyor gibi hissediyorum. Sayın Kaymakamımıza ve Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” diyerek duygularını dile getirdi. 


Etiketler :