NE ARAMIŞTINIZ ?

Samsun rotası, 100.Yıl Anısına Karekodlarda...

Milli Mücadelenin 100. yılı kapsamında Samsun'un tanıtımı için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yeni turizm haritası hazırlandı. İngilizce ve Almanca olarak hazırlanan ve 200 noktanın işlendiği turizm haritasında ziyaretçiler, karekodlar sayesinde istedikleri turizm yeri hakkında bilgi sahibi olabilecek ve istedikleri yere kolayca ulaşabilecek. 

5 Bin Adet Basıldı 

Bağımsızlık mücadelesinin 100. yılında böyle bir çalışmanın yapılmasının önemli olduğunu dile getiren İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal, Samsun'un doğal güzelliklerini ve kültürel derinliği ile tarihini insanlara aktarmaya çalıştıklarını söyledi. Çalışmada ilgili kamu kurumları, kaymakamlık ve ilçe belediyelerinden destek aldıklarını, Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (SAMTAB) tarafından 5 bin adet basılan haritanın dağıtımının sürdüğünü ifade eden İpekdal, geçen yıl Samsun'da 600 bin ziyaretçiyi ağırladıklarını, bu yıl bu rakamın Milli Mücadelenin 100. Yılı nedeniyle 1 milyon kişiye ulaşacağını sözlerine ekledi. 

Haritada 200 Nokta Yer Alıyor

Teknolojik imkanlar seferber edilerek yapılan çalışmada; Türkiye'nin ilk uluslararası adrenalin yüklü ekstrem sporlar festivaline ev sahipliği yapan Vezirköprü ilçesindeki Şahinkaya Kanyonu, Karadeniz'in tek, dünyanın ise dolgu alanı üzerine inşa edilen ilk golf sahası Samsun Golf Sahası, barındırdığı ekolojik çeşitlilik nedeni ile UNESCO'nun Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, asırlık çivisiz camileri, kaya mezarları, mavi bayraklı plajları ile ön plana çıkan, Kurtuluş meşalesinin yakıldığı ilk adım kenti Samsun yer alıyor. Samsun, yapılan bu çalışma ile daha çok turiste ev sahipliği yapmak istiyor. Turizm haritanın bir yönünde Samsun'un tarihi, kültürel, turistik değerlerini nokta olarak belirtilirken, diğer yönünde ise daha ayrıntılı merkez ilçelerin tarihi, kültürel, turistik noktalarını karekodlu olarak işlemiş. Karekod okutulduğunda İngilizce ve Almanca olarak doğrudan Google Maps üzerinden hem bilgi hem de yol tarifi telefona iniyor. Haritada, Samsun'da önemli olan 200 noktanın Karekodları işlendi. 


Etiketler :