NE ARAMIŞTINIZ ?

"İlk Adımdan Kurtuluşa" Karma Resim Sergisi Avrupa Yolunda

19 Mayıs 1919'un 100. yılı kutlamaları, yurt içi ve yurt dışında yapılan çeşitli etkinliklerle devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk harcının atıldığı ve tüm Dünya'ya örnek olmuş Milli Mücadele’nin 100. Yılında Genelkurmay ATASE Dairesi Başkanlığı’ndan alınan belge ve fotoğrafların da sergileneceği "İlk Adımdan Kuruluşa" Milli Mücadele Karma Sergisi 17 Haziran'da Fransa'nın başkenti Paris'te açılacak. 

Cumhurbaşkanlığımız tarafından yayınlanan 22.02.2019 tarih ve 2019/4 sayılı genelge ile birlikte, İstiklal Mücadelemizin mihenk taşlarından biri olan 19 Mayıs 1919'un 100. Yıl kutlamaları başta Samsun olmak üzere yurt içinde ve yurt dışında yapılan sempozyum, sergi, sportif ve kültürel etkinliklerle devam ediyor. 

Ülkemizin her köşesinde milli birlik ve beraberlik duyguları içinde, ayrı bir heyecan ve sevinçle kutlanmakta olan 100. yıl kutlamaları kapsamında Ocak ayından bugüne kadar gerçekleştirilen proje ve etkinliklerin temel amacı, milletimizde milli mücadele ve bağımsızlık ruhunun yaşatılması ve geleceğe aktarılması. Yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde düzenlenen 300’den fazla proje ve etkinlikler kapsamında hazırlanan "İlk Adımdan Kuruluşa Milli Mücadele Sergisi" ile 1919’dan 1923’e kadar Türk Devletinin Milli Mücadele tarihinin doğru, güvenilir bilgi ve belgelerle kamuoyuna anlatılması amaçlanmaktadır. Bağımsızlığımızın 100. yıl ile ilgili yapılan bu çalışmaların tümü, ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda yürüttüğü çalışmalara ilham kaynağı olacağı aşikârdır. 

17 Haziranda Fransa'nın başkenti Paris'te açılacak "İlk Adımdan Kuruluşa" Milli Mücadele Karma Sergisi; 24 Haziran - 3 Temmuz Almanya(Stuttgart), 17 - 22 Eylül Kuzey Makedonya (Üsküp), 24 - 28 Eylül Kosova (Priştine), 30 Eylül - 4 Ekim Bulgaristan(Kırcaali), 15 - 25 Ekim Brüksel (Ghent - Genk), 27 - 31 Ekim Hollanda (Roterdam), 4 - 10  Kasım Birleşik Krallık (Londra) ve 18 - 24 Kasım Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) (Lefkoşa) olmak üzere 9 ülkede açılacak. Sergide; Genelkurmay ATASE Dairesi Başkanlığı’ndan alınan belge ve fotoğraflar ile OMÜ Eğitim Fakültesi Resim - İş Eğitimi Bölümü, SAMFAD yerel sanatçılar tarafından yapılan eserler yer alıyor.

Etiketler :