NE ARAMIŞTINIZ ?

"100. Yılında 19 Mayıs ve Millî Mücadele Uluslararası Sempozyumu" OMÜ'de başladı

Türk milletinin kurtarıcısı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millî Mücadele Hareketi’ni başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 100. yılı, ilk adımın atıldığı Samsun başta olmak üzere tüm Türkiye ile yurt içinde ve yurt dışında yapılan etkinliklerle büyük bir heyecan ve coşkuyla kutlamalar devam ediyor. Bu gün; Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atılıp bu temeller üzerinde yükselmesinde tarihî ve hayati bir rol üstlenen Samsun kenti önemli bir etkinliğe daha imza attı. Samsun Valiliği, Türk Tarih Kurumu ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) iş birliğiyle ve Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle, "100. Yılında 19 Mayıs ve Milli Mücadele Uluslararası Sempozyumu" Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Atatürk ve Kongre Merkezi’nde başladı.

 Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Ondokuz Mayıs Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Araştırma ve Uygulamaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. 

Milli Mücadele baştan sona bütün Türk İslam dünyasının üzerine titrediği, kazandığı ve kıymet verdiği bir mücadele olduğuna vurgu yapan Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, "1918'in sonu ile 1919'un tamamı tam anlamıyla kara bir gün, kara bir kıştır. İstanbul'a gelen İngiliz ve Fransız işgalcileri ayakta alkışlayarak zevkle karşılayan Rum ve Ermeni ahalisi olmuştur. Karadeniz'deki azınlık ahalisi de hiç iyi sınav vermemiştir. Onlara karşı da bir mücadele hareketi verilmiştir. İftihar edilecek bir mücadele hareketidir. İstiklal, bir milletin şerefiyle, izzetiyle, nefsiyle, haysiyetiyle düşmeden yükselerek yaşamasıdır. Türk İstiklal Savaşı da bunun numunelerinden biridir. Dünya çapında yükselen bir değerdir. Zümrüdü Anka efsanesidir. Zümrüdü Anka'nın doğuş yeri Samsun'dur.” dedi.

Tarihin bir ilim olduğunu, temelinin de arşivlere dayandığını dile getiren Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof.Dr. Ahmet Haluk Dursun, Tarih ilminin iyi bilinmesi ve öğrenilmesi gerektiğini vurgu yaptı. Dursun, "Ancak tarihçinin sahada olması, tarihin yaşanıldığı mekanları görmesi, o ruhu yaşaması önemlidir. Bizim hedef kitlemiz gençlerimizdir. Eğer 100. yılında ve Samsun'da  gençlere hitap edemeyeceksek, bunu bir daha değerlendirmemiz gerekir. Gençlerle bir olmamız, onlarla hemhal olmamız gerekir." diye konuştu.   

Milli Mücadelenin Büyük Önderi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'u şereflendirmesinin 100. yıl dönümünde akademik bir şenlikte bir araya gelindiğine dikkat çeken Samsun Valisi Osman Kaymak, "19 Mayıs’ı büyük bir coşkuyla Millet - Devlet el ele vererek kutladık, kutlamaya devam ediyoruz. Gençliğe armağan edilen 19 Mayıs’ın önemi Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde tarihi yolculuğun bütün önemli noktalarında yapılacak özel programlarla Türk Gençliğine kavratılacaktır. Gazi Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarınca İstanbul’da kabul gören Millî Mücadele kararı, Samsunlularda gördüğü dirayet ve cesaretle bağımsızlık mücadelesini başlatmıştır. Bu sebeple Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanan 19 Mayıs, milletimiz için olduğu kadar Samsun için ayrı bir önem taşımaktadır. Samsunluların vatanperverliğini Büyük Önder hiç unutmamış, Cumhuriyetin ilânından sonra 1924, 1928 ve 1930’da 3 defa daha Samsun’u ziyaret etmiştir. Büyük bir gururla görüyoruz ki Türk Gençliği eğitim, bilim, kültür, sanat ve sporda başarılı olduğu kadar aziz vatanının bekası için canını feda etmekten de bir an olsun tereddüt etmemiştir. Şanlı ecdadımızın büyük bedeller ödeyerek, bin bir zorluk ve yokluk içinde kurduğu Cumhuriyetimizi her zaman koruyacağınıza, ecdadımıza layık olarak çalışacağınıza ve her alanda göstereceğiniz başarılarla devletimizin şanını yücelteceğinize inanıyoruz.

Yapılan konuşmaların ardından OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç katkılarından dolayı Valimiz Sayın Osman Kaymak, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun ve protokol üyelerine fidan sertifikası takdim etti.

Ardından, Doç. Dr. Serhat Yener yönetiminde OMÜ Devlet Konservatuarı sanatçıları tarafından mini konser verildi.

'100. Yılda 19 Mayıs ve Milli Mücadele Uluslararası Sempozyumu'na ayrıca, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, kamu kurum kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, akademisyenler, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

10 ülkeden bilim insanlarının katıldığı, 140 bildiri ve sunum gerçekleştirileceği sempozyum, 14 Haziran'da sona erecek.


Etiketler :