NE ARAMIŞTINIZ ?

100. Yıl Anısına Açılan 'Yüzde 100' Resim Sergisi Bu Kezde Amasya'da

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi ve Samsun Kültür ve Sanat Platformu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Eker, 'Milli Mücadele'nin 100 Yılı' kapsamında ve 'Milli Mücadele, kahramanlık destanları, Kurtuluş Savaşı, Samsun ve ilk adım, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile Kurtuluş Savaşı'nın kahramanları Türk halkının mücadelesi'ni yansıttığı yaklaşık 45 eserden oluşan 'Yüzde 100' adını verdiği resim sergisini bu kez Amasya'da açtı.

Amasya Tamimi'nin de 100. yılı kutlamaları programında yer alan serginin açılışında Amasya Valisi Osman Varol ve protokol üyeleri ve sanatseverler hazır bulundu. Sergi açılışında konuşan Prof. Dr. Metin Eker, 'Yüzde 100' adıyla ifade edilen bu oransal göstergeli sloganın da ortaya çıkardığı üzere biz yüz yıl olduğu gibi bugün de yüzde 100 oranında vatanımıza, milletimize, mukaddesatımıza bağlıyız. Yüzde 100 oranında vatanperver ve milletimize sadığız. Yüzde 100 ile keskinleşen Türk halkının mücadeleci ruhu, burada sergilenen sanat eserlerine içerik oluşturmuştur. Söz konusu sergim Atatürk'ün yüz sene önce Milli Mücadele'nin başlangıcını sergileyen rotasını ve mekanlarını takip etmektedir. Milli Mücadele'nin 100. yılında gelecek ay Erzurum'da, eylül ayında Sivas'ta ve ekim ayında ise Ankara'da açılacak olan sergilerle güzergah tamamlanmış olacak. Bu sergi için desteklerini esirgemeyen Sayın Valim Osman Varol'a teşekkür ediyorum' dedi.

Cumhurbaşkanlığımız himayelerinde gerçekleştirilen Milli Mücadele'nin 100. yılı etkinliklerinin Amasya olarak bir parça olduklarını dile getiren Amasya Valisi Osman Varol, bu yıl diğer yıllara oranla daha fazla etkinlik ve daha fazla heyecanla katkı sağladıklarını söyledi. 

Amasya Hazeranlar Konağı Sergi Salonu'nda açılan sergi, 19 Haziran 2019 tarihine kadar açık olacak. 

Etiketler :