NE ARAMIŞTINIZ ?

Türkiye'de Tek, O'da Samsun'da

Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki ilk "Fors İşlemeli Türk Bayrağı" Samsun’da. Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin kuruluşunun ikinci yılında Samsun'un Havza ilçesini tekrar ziyaretinde göz kamaştıran "Fors İşlemeli Türk Bayrağı'nı Samsunlulara emanet etti. 

Havza'da Sergileniyor

Cumhuriyetin kuruluşundan tam 1 yıl sonra 24 Eylül 1924 tarihinde 2. kez Milli Mücadele'yi başlattığı kent Samsun'a gelen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Havza İlçesi'ni ziyaret etti. Atatürk, o dönem Cumhuriyet tarihinin en önemli eserlerinden biri olan ilk "Fors İşlemeli Türk Bayrağı"nı Havzalılara armağan etti. Söz Konusu bayrak şu anda Havza'daki Atatürk Evi Müzesi'nde sergileniyor.

Türkiye'de Tek 

Atatürk Evi Müze Sorumlusu Canberk Uncu, "Bu bayrağın en önemli özelliği, Türkiye'de tek olmasıdır. Başka hiçbir müzede yoktur. Atatürk 2. kez Samsun'a geldiğinde bu bayrağı emanet etmiştir. Bayrak Cumhuriyet tarihinin ilk Cumhurbaşkanlığı Forsu bulunan bayrağıdır. Atamızın kendi yaptığı çalışmayla birlikte, 16 devleti temsil eden ve ortasındaki yıldızla Türkiye Cumhuriyetini temsil eden bayrak hazırlanmıştır. Fors, Türk Bayrağı'na işletilmiştir. Bizler için bu bayrak çok değerli. Bu bayrağın bir eşi ise Atamızın makam aracında bulunuyordu" dedi.

Etiketler :