NE ARAMIŞTINIZ ?

Eczacılar, 100. Yıl Anısına Samsun'da Toplandı

Türk Eczacılar Birliği, milli mücadelenin 100. yılı münasebetiyle 41. dönem merkeze heyeti 3. bölgelerarası toplantısını Samsun'da yaptı. 54 Bölge Ecza Odasından 500'e yakın eczacının katıldığı toplantıda, Samsun Eczacılar Odasının yeni hizmet binasının da açılışı yapıldı. 

Açılışa Samsun Valisi Osman Kaymak, Canik Kaymakamı Mahmut Halhal, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Türkiye Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak ve farklı illerden gelen eczacılar katıldı. 

Bu yıl kurtuluş meşalesinin yakıldığı, bağımsızlık mücadelesinin ilk adımının atıldığı 19 Mayıs 1919’un 100. yılını kutladıklarını ve bu vesiliyle 41. dönem merkeze heyeti 3. bölgelerarası toplantısını Samsun'da yaptıklarını dile getiren Samsun Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Onur Ferhat Karacan, yeni hizmet binalarının açılışının böyle anlamlı bir zamanda yapmanın gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Karacan, "Türk Eczacılar Birliğiyle kurulan 1956 yılında 8 eczacı odasından biri olan Samsun Eczacı Odası güzel ve kaliteli örgütlenmelerden biridir. Böyle kurumların her zaman güzel bir yerleşkeye ihtiyacı vardır. Yeni binayı açmanın ve hizmetlerimize hız kesmeden devam edecek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. 

"100. yıl önce yakılan bu kurtuluş meşalesi hiç sönmeyecek" diyerek konuşmasına başlayan Türkiye Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, Sağlık alanının emekçileri olarak meşalenin sönmemesi konusunda laik, çağdaş demokratik bir Türkiye konusunda bugüne kadar sürdürdükleri mücadeleyi devam ettireceklerini kaydetti. Çolak, "Samsun Eczacı Odası 63 yıllık bir oda. Bu 63 yıllık süreçte çok sayıda kadro üretmiş, bu kadrolar hem Samsunda önemli işlere imza atmış hem de Türk Eczacılar Birliğinde temsil edilmiş çok kıymetli bir odamız. Hayırlı olsun diliyorum” diye konuştu. 

Konuşmasına Milli Mücadele’nin 100. yılına vurgu yaparak başlayan Samsun Valisi Osman Kaymak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele’yi başlatışının 100. yılı olması nedeniyle yurt içi ve yurt dışı olmak üzere birçok etkinlikleri hayata geçirdiklerini ve yıl sonuna kadarda bu etkinliklerin devam edeceğini söyledi. Vali Kaymak, "Bu sene Türk Eczacılar Birliğinin toplantısının Samsun’da olması bir hayli anlam ifade ediyor. Geçtiğimiz aylarda Samsun bu tür programlara benzer birçok program yaptı. Samsun gerçekten Türkiye'nin en önemli illerinden birisi. Samsun önemli bir ticaret ve tarım kenti olma özelliği taşıyor. Bafra ve Çarşamba Ovalarından ciddi üretimler yapıyoruz. Balıkçılıkta ciddi üretimler yapıyoruz. Çok güzel turistlik yerleri olan Samsun'u gezmeden gitmeyin." şeklinde konuştu. 

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek binanın açılışı gerçekleştirildi. Hizmet binasının yapımında emeği geçenlere 100. yıl özel plaketi verildi. 41 farklı şehirden gelen eczacı oda başkanları hediyelerini Samsun Eczacılar Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan’a takdim etmesiyle açılış son buldu. 


Etiketler :