NE ARAMIŞTINIZ ?

Samsun Mutfağı

Samsun’da Karadeniz’e özgü olan tatların revaçta olmasının yanı sıra sadece bu şehre özgü tatları da herkes tarafından severek tüketilmektedir. Samsun’un beslenme biçiminde, mısır, lahana ve kuru fasülye ağırlık kazanmaktadır. Ayrıca Karadeniz mutfağının etkisinde kalan Samsun mutfağı et, pirinç ve hamurlu yiyeceklerle çeşitlilik göstermektedir. Karalahana çorbası, keşkek, hamsili ekmek, mısır ekmeği gibi tatların alışılagelmesi dışında Bafra pidesi, tirit ve Samsun’un incisi olan balık çeşitleri de Samsun mutfağının önemli lezzetlerindendir.

Anadolu’nun kuzeyinde, Karadeniz Bölgesi’nin orta kesiminde yer alan Samsun, farklı iklim ve coğrafyalara sahip bulunması nedeniyle kıyı kesimlerinde, değişik otlar, yapraklar ve deniz ürünlerinden oluşan yemek çeşitliliğine sahip iken iç kısımlarda hamur işleri ve et yemekleri ağırlıktadır. Samsun’da Karadeniz’e özgü olan tatların revaçta olmasının yanı sıra sadece bu şehre özgü tatları da herkes tarafından severek tüketilmektedir. Samsun’un beslenme biçiminde, mısır, lahana ve kuru fasülye ağırlık kazanmaktadır. Karalahana çorbası, keşkek, hamsili ekmek, mısır ekmeği gibi tatların alışılagelmesi dışında Bafra pidesi, tirit ve Samsun’un incisi olan balık çeşitleri de Samsun mutfağının önemli lezzetlerindendir.

Sitemizin bu bölümünü hazırlanırken, Samsun İl Kültür Müdürlüğünün ‘Samsun Yemekleri’ kitabından ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının hazırladığı ‘Orta Karadeniz Bölgesi Coğrafi İşaretli Ürünler Kataloğu’ ndan yararlanılmıştır. Ayrıca bazı ilçeler için o yörede yaşayanlarla görüşülmüş ve tüm bu bilgiler ışığında Samsun Mutfağı bölümü oluşturulmuştur.